There's a country...

by - 11:41 AM


My home, my heart, my soul... My place, my space. A place that lives in me, even though I don't live in it...

 There is a country, quite small, but beloved. With a hundred islands and islets, magic, climate and soul that you can't find anywhere else. A country that I love, which I don't forget and miss. Joyful, warm, full of history, good food and beautiful nature. A country that lives in me, even though I don't live in it. A place where I want to go back no matter what, because without it I don't feel like myself, I still miss something.
A home I was separated with by aviation and catching dreams and the great world. A land that beats in my heart even though I'm on the other side of the world and the thought of returning there gives me hope when I feel bad. 
A place where longing brings me to tears every time I watch photos or even Hollywood movies recorded there. A piece of the world that's a piece of me. A corner that had a huge impact on shaping me as a human, where I want to return and build a new life. 

Can you guess what country it is?


Mój dom, moje serce, moja dusza... Moje miejsce. Miejsce, które żyje we mnie, mimo że ja nie żyję w nim...

 Jest taki kraj, dość mały, ale ukochany. Z setką wysp i wysepek, magią, klimatem i duszą, której nie można znaleźć nigdzie indziej. Kraj, który kocham, o którym nie zapominam i za którym tęsknię. Radosny, ciepły, pełen historii, dobrego jedzenia i  przepięknej przyrody. Kraj, który żyje we mnie, mimo że ja nie żyję w nim. Miejsce, do którego chcę wrócić za wszelką cenę, bo bez niego nie czuję się sobą, ciągle czegoś mi brakuje. 
Dom, z którym rozdzieliło mnie lotnictwo i pogoń za marzeniami, za wielkim światem. Kraina, która bije w moim sercu mimo, że jestem na drugim końcu świata i myśl o powrocie tam daje mi nadzieję, kiedy jest mi źle. 
Miejsce, za którym tęsknota doprowadza mnie do łez za każdym razem, gdy oglądam zdjęcia czy nawet hollywodzkie filmy nagrywane właśnie tam. Kawałek świata, który jest kawałkiem mnie. Zakątek, który miał ogromny wpływ na ukształtowanie mnie jako człowieka, do którego chcę wrócić i zbudować nowe życie. 

Domyślacie się, co to za kraj?You May Also Like

0 comments