Tattoo on the soul.

by - 11:55 PM

ENG

It is already decided. After the long time of uncertainty and anxieties, I made up my mind, I took a definitive, awaited and immutable decision. Yes. At last I can say it out loud - I will have a tattoo.
Something what roamed on my mind and in the heart for a few years, will finally come true. It's not only a sign on the body, but also extremely important symbol which will get into my soul forever. Something what's very close to me, what many times, after many falls helped me to stand up and to go ahead, confident and full of powers. On my skin, something only mine, personal, mysterious, of what only I know the real meaning, will come into being.
Unfortunately, for the safety reasons I have to postpone the realization date of this small dream for a few next months, but if necessary, then necessary, I can't risk, there are some priorities which it's necessary to put first. However there's luck in leisure and after all, the perfectly prepared plan will take place. I can't wait of both, the passing of these few months, and the new part of me. It will be a new beginning of everything.


PL

To już postanowione. Po długim czasie niepewności i obaw, zdecydowałam się, podjęłam ostateczną, wyczekiwaną i nieodwołalną decyzję. Tak. Nareszcie mogę powiedzieć to głośno, nawet sama przed sobą -Będę miała tatuaż.
Coś, co kołatało się w mojej głowie i sercu od kilku lat, w końcu zostanie urzeczywistnione. To nie tylko znak na ciele, ale także niezwykle ważny symbol, który na zawsze wryje się już w moją duszę. Coś, co jest mi bardzo bliskie, co niejednokrotnie, po wielu upadkach pomagało mi powstać i iść z wysoko uniesioną głową, w pełni sił przed siebie. Na mojej skórze powstanie coś tylko mojego, osobistego, tajemniczego, czego prawdziwe znaczenie znam tylko ja.
Niestety, ze względów bezpieczeństwa będę musiała przesunąć termin realizacji tego małego marzenia o kolejne kilka miesięcy, ale jeśli trzeba, to trzeba, nie mogę ryzykować, w końcu są pewne priorytety, które trzeba postawić na pierwszym miejscu. Jednak co się odwlecze to nie uciecze i ostatecznie, perfekcyjnie wyszlifowany plan dojdzie do skutku. Już nie mogę się doczekać, zarówno upływu tych kilku miesięcy, jak i nowej cząstki mnie. To będzie nowy początek wszystkiego.

You May Also Like

0 comments